TRADISJON: Spjelkavik skolekorps og Musikklaget Brage holder tradisjonene og møtes for samspill i Spjelkavik sentrum. Her står flere hundre kaker og venter på heldige vinnere av kaketombolaen til Brage. Bildet er fra i fjor. Foto: FRIDGEIR WALDERHAUG / Spjelkavika.no.
Spjelkavik skolekorps og Musikklaget Brage er klare for 1. mai med kaketombola, marsjering og minikonserter.
![]()
![]()
“Store kakemuligheter for Vikas kakemonser”
Spjelkavika.no
Nå er 1. mai her og korpsene er klar for feiring i Spjelkavika.
Skolekoprset først
Korpsene er tro mot tradisjonene, og det er derfor Spjelkavik skolekorps som åpner 1. mai feiringen, og det gjør de på tradisjonelt vis.
Den første spillingen skjer ved Moa eldresenter ved BRISK, der korpset spiller for beboerne i hagen. Dette skjer klokken 11.00. Nasjonalsangen og sentrale og kjære marsjer framføres for de som møter opp.
(Saken fortsetter under bildet):
MINIKONSERTER: Sparebanken Møre er sponsor for flere minikonserter med Spjelkavik skolekorps. To av disse skjer 1. mai. Først i hagen til eldreboligene på Moa, deretter i hagen til Spjelkavik omsorgssenter. Foto: FRIDGEIR WALDERHAUG / spjelkavika.no
Minikonserter
Korpset starter deretter sin kurs mot Spjelkavik omsorgssenter, spillende og i takt. Der vil de som vanlig holde en minikonsert.
-Etter spillingen på omsorgssenteret marsjerer vi mot Spjelkavik sentrum, men som vanlig marsjerer vi innom Vika terrasse for å spille litt, før vi marsjerer videre til sentrum, sier leder i korpset, Silje Kariann Indreeide.
-Sparebanken Møre er med som sponsor for korpset. I dette samarbeidet ønsker vi å bidra til å gi korpskonserter gratis for bygda vår, sier hun.
-At noen av gratiskonsertene skjer på Moa eldresenter og Spjelkavik omsorgssenter bidrar også til at de som har vanskelig for å komme seg på konsert kan nyte musikken fra barn og ungdom i korpset vårt, sier hun.
Disse konsertene skjer altså i hagene til de to plassene, og er åpen for alle.
(Saken fortsetter under bildet):
KAKELYKKE: Mange blir fra seg av ren kakelykke etter å ha vunnet i Brage sitt kaketombola. Som Rolf Ytrebø i fjor. Foto: FRIDGEIR WALDERHAUG / spjelkavika.no
Marsjerer
Etter minikonserten legger altså Spjelkavik skolekorps ut på ny marsjering nedover Spjelkavikveien og til KIWI i Spelkavik sentrum, og da innom Vika terrasse.
På parkeringsplassen møtes de to korpsene og vil sammen spille for vikafolket og besøkende.
Kaker og korpsmusikk
Musikklaget Brage holder sitt tradisjonelle kaketombola på plassen allerede fra klokken 12.00.
Bragianerne lover et gigantisk utvalg av kaker, med gode gevinstmuligheter til alle bygdas kakemonser. De lover faktisk flere hundre kaker til lotteriet. Og loddene koster 10 kroner.
Spjelkavik skolekorps fortsetter dagen med sin egen fest på barneskolen med familie og venner. Her blir det stjernedryss og utlevering av medaljer, samt musikk og drill.
MARSJERING: Spjelkavik skolekorps marsjerer fra eldreboligene ved BRISK, via Spjelkavik omsorgssenter og Vika terrasse, til Spjelkavik sentrum. Foto: FRIDGEIR WALDERHAUG / spjelkavika.no

























