BILDETEKST: Se vår bildeserie. Trykk på bildet / videoen for å få full skjerm og starte. Foto: FRIDGEIR WALDERHAUG / spjelkavika.no
Juletrefest
Store og små frydet seg.
SE BILDESERIE ØVERST.
PUBLISERT
5. januar 2025
JULETREFEST
SPJELKAVIK KYRKJE
STORE OG SMÅ:
Så var den over. Jula er unnagjort, og i Spjelkavik kyrkje ble det feiret med tradisjonell juletrefest.
Full kirke
Og snakk om fest. For kirka var full av små og store som hygget seg med kulturinnslag, julekaker og ikke minst gang rundt juletreet.
Det er ikke bare landets største sokn vi snakker om her, for Spjelkavik kyrkje har trolig også det høyeste og slankeste juletreet innendørs i indre bydel.
I alle fall føltes det slik når juletreet ble plassert godt utpå kirkegulvet, klar for gang rundt juletreet. Noe som selvfølgelig hører med på en juletrefest.
Rundt juletreet
Anført av barn utkledd som hyrder, samt de Hellige tre konger, også kalt de tre vismenn, sang og gikk forsamlingen rundt juletreet.
Glade jul, Vi gikk oss over sjø og land, og en haug andre kjente julesanger ble framført med organist Oddgeir Nossen bak tangentene og kateket Jon Ivar Tønnesen som forsanger og juletregangsjef.
Nå har en jo ofte hatt antall ringer med deltagere rundt juletreet som en slags mal på hvor vellykket en juletrefest er. En mal som nok bør tas med en klype salt.
SE VÅR LILLE BILDESERIE FRA JULETREFESTEN ØVERST
Juleglede
Uansett, litt oppe i høyden prøvde vi å telle antall ringer og kom til at det i alle fall var fire, kanskje fem. Så vi sier fem ringer.
Og det er jo bra, selv om smilene og gleden er det virkelige malen på en vellykket juletrefest.
Kapellan Bjarte Hove var på plass. Det samme var Korskulens korgrupper som sørget for dramatisering av juleevangeliet.
(Saken fortsetter under bildet).
MATGLEDE: Etter julespill og gang rundt juletreet ble det sosial hygge med kaker og tilhørende drikke i kirkekjelleren.
Foto: FRIDGEIR WALDERHAUG / Spjelkavika.no
Mat og drikke
Og når gangen rundt juletreet var over sto de hellige tre konger klar med velsmakende gaver til de yngste (for hvem andre enn nettopp dem skulle dele ut gaver?).
I kjelleren var det dekket til fest med et innholdsrikt kakebord med tilhørende drikke.
Og snipp snapp snute, så var denne jula ute. Men Spjelkavik kyrkjes juletrefest bør en få med seg neste år.
GLEDE OG JUL: Kapellan Bjarte Hove (t.v) og ungdommer i menigheten var blant de som sørget for en feiende flott juletrefest lørdag.
Foto: FRIDGEIR WALDERHAUG / Spjelkavika.no